Nowa firma - rachunki-dla-firm-rachunki-bankowe-dla-firm--darmowe-rachunki-wysokie-oprocentowanie-rachunku

Rachunki dla firm

nowa-firma.com.pl

Tytuł:  Pomyłkowa wpłata na rachunek bankowy firmy
Autor:  
5.7.2010, 10:36
Witam, prowadzę spółkę cywilną. Ostatnio na rachunku bankowym mojej firmy pojawiła się pomyłkowa wplata od osoby fizycznej za fakturę. Problem w tym, że zanim zorientowałam się, że ta wpłata jest pomyłkowa, Pani która jej dokonała zadzwoniła do mnie i wyjaśniła, że pieniądze te powinny trafić do innej firmy o podobnym numerze konta, a tamta firma podała tę Panią do sądu za zwłokę w płatności. Pani powiedziała mi, że "przetrzymuję nienależne mi pieniądze i że muszę je natychmiast zwrócić" a jeżeli tego nie zrobię, to ta Pani wystąpi do mnie również o zwrot kosztów sądowych, ponieważ toczy się przeciwko niej sprawa z powództwa tamtej firmy, i na pewno ją przegra ponieważ przelała pieniądze na konto mojej firmy a nie właściwego sprzedawcy. Nie mam zamiaru być nieuczciwa i oczywiście zwrócę tej osobie pomyłkową wpłatę, ale czy ktoś mógłby mi powiedzieć, czy ta Pani ma prawo żądać ode mnie zwrotu kosztów sądowych procesu, w którym przecież nie jestem żadną stroną? Pomyłka leży ewidentnie po stronie tej Pani i czy to przypadkiem nie ja powinnam obciążyć tę Panią kosztami, które poniosę za przelew na jej konto pomyłkowo wpłaconej kwoty? Wiem, że są to śmieszne pieniążki, przelew kosztuje 2 zł, ale chodzi mi o zasadę... I mam jeszcze jedno pytanie- jeżeli na konto mojej firmy zostanie wplacona jakaś kwota przez pomyłkę, to czy moim obowiązkiem jest zwrócić te pieniądze na konto z którego przyszły (co wtedy z kosztami przelewu, które poniosę), czy mogę je zatrzymać i czekać aż się ktoś upomni? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam.

Tytuł:  Pomyłkowa wpłata na rachunek bankowy firmy
Autor:  Leon
5.7.2010, 14:17
Kasę należy zwrócić, jeśli się ktoś o to upomni. Jest to bowiem świadczenie nienależne, którego strona może dochodzić na podstawie przepisu art. 405 i następne kc. Możesz domagać się zwrotu kosztów przelewu zwrotnego, natomiast nie widzę szans w tym, aby można było od Ciebie żądać odszkodowania za to, że prawowity adresat przelewu nie otrzymał. Winna jest ta Pani, tylko i wyłącznie.

Odpowiedz:

Tytuł:
Autor:
Tekst:
Wpisz poprawną odpowiedz
aby wysłać wiadomość
Jakiego koloru jest zielona piłka?